עמוד הבית   עמוד הבית

מדורי תוכן

 · סרטן אצל נשים
 · בריאות השד

 · זוגיות

 · רפואת נשים

 

כלים

 · כניסה לפורום
 · מאמרים נוספים
 

 

על יתושים, עקיצות ומה שביניהם

ד"ר גיורא גוטסמן, מומחה במחלות ילדים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי מאיר מקבוצת שירותי בריאות כללית   5/11/2006
שמש, ים, חום אבל גם זמזום יתושים שמדיר שינה

בשבועות האחרונים התחלנו להרגיש כי העונה החמה, כלומר הקיץ, כבר כאן. אז נכון שלקיץ יתרונות רציניים כמו פירות עסיסיים, שמש נעימה וכרטיס פתוח לים, אבל לצערנו, עם הקיץ מגיע חסרון אחד משמעותי שלא בהכרח התגעגענו אליו – היתושים.
כולם מסכימים שאחד החסרונות העיקריים של הקיץ הוא חזרתם של היתושים לחיינו בזמזום מרגיז. השנה, עקב הגשמים וההצפות הבלתי צפויים בהרצליה, כפר סבא והסביבה, אף הקדימו אלה להגיע, ואיתם תופעת הלוואי מספר אחת – העקיצות.
אז מהי בעצם עקיצת יתוש?
עקיצת היתוש היא בעצם עקיצה של נקבת היתוש, העוקצת פונדקאים בעלי דם חם, כולל האדם, לשם השגת חלבון מתאים להתפתחות הביצים. עקיצות היתושים מטרידות ומגרדות ועלולות לאפשר העברת גורמי מחלה. הגרד שאנו חשים לאחר העקיצה הוא תגובת הגוף לחלבון או ארס המוחדר לגופנו, והוא זה שיוצר את התגובה האלרגית והתגובה הדלקתית המקומית.
ישנם סוגים שונים של יתושים, ביניהם יתוש האנופלס- האחראי להעברת מחלת המלריה, זני יתושים מסוג קולקס- האחראים להעברת קדחת הנילוס ועוד רבים אחרים. יתוש הבית המצוי (Culex pipiens) הוא המין הנפוץ והידוע ביותר מבין היתושים השייכים לסוג קולקס, וגורם לרוב מטרדי העקיצות ברחבי הארץ. אוכלוסיות גדולות של יתוש זה מתפתחות במים עשירים בחומר אורגני כגון מים מזוהמים בשפכים ובביוב לא מטופל. 
למרות שהיתוש המצוי מהוה מטרד, הסבירות להעברת מחלות על ידי יתוש זה נמוכה. העקיצה עצמה יוצרת גירוי מקומי המתבטא לרוב נפיחות אודם וגרד מקומי. קיימים הבדלים בין אנשים שונים בחומרת התגובה או הרגישות לעקיצות. בילדים בד"כ התגובות המקומיות חמורות יותר.
במקרים מסוימים, בעיקר אצל ילדים, הנפיחות יכולה להיות משמעותיות ביותר, במיוחד אם היא נעשית באזורים רגישים כגון העיניים, השפתיים ועוד. יתכנו גם שלפוחיות גדולות.
עקיצת יתוש יכולה להביא, אצל ילד, אבל גם אצל מבוגר, לנפיחות קשה סביב העין שתגרום ממש לסגירתו של העפעף, או נפיחות ניכרת של אפרכסת, שפתיים או גפיים. מצבים אלה מבהילים אך גם במקרים אלה לא תמיד יש הכרח בטיפול נרחב, אלא רק בשימוש במשחה או בג'ל מרגיע עד שהנפיחות תרד.
פעמים רבות, הופעה של נפיחות, אודם וחום מקומי נחשדות על ידי הורים ורופאים כזיהום מקומי, ולכן ניתן טיפול אנטיביוטי על ידי הרופא.
חשוב לציין, כי עקיצה פשוטה יכולה להתפתח לכדי זיהום. הסיבה לכך היא שכתוצאה מהגרד נוצר פצע שיכול להזדהם ולהפוך ל"אמפטיגו" (פצע מוגלתי), או לזיהום תת עורי (צלוליטיס) – שתי תופעות המצריכות התערבות רפואית ונטילת אנטיביוטיקה. אך במרבית המקרים של נפיחות ללא כאב מקומי וללא עליית חום כללית מדובר בתגובה לעקיצה  בלבד, והטיפול האנטיביוטי מיותר.
כמו כן, כשיש עקיצות מרובות קיים קשי להבדיל מאבעבועות רוח ומעקיצות על ידי חרקים אחרים.
איך מטפלים בעקיצת יתושים?
הטיפול בתגובה האלרגית לעקיצת היתוש (בעיקר לגרד) יכול להיעשות על ידי מגוון תכשירים הנמצאים למכירה בבתי המרקחת – משחות הרגעה, ג'ל הרגעה וכו'. במקרים של עקיצות מרובות ניתן להשתמש גם בתרופות אנטי היסטמיניות דרך הפה הניתנות בהמלצת הרופא המטפל.
המלצות בכל הקשור לעקיצת יתושים קשורות בעיקר במניעה ראשונית של העקיצה בהתייחסות לאמצעים הבאים:
- טיפול והדברה מראש באזורים בהם ישנו פוטנציאל להתפתחות "בית גידול" ליתושים – שלוליות שלא יבשו, מקורות מים מטפטפים וכיוב'.
- וידוא קיומן של רשתות תקינות בבית, שימוש בנורות כחולות ומריחת חומרים "דוחי יתושים" הקיימים בבתי המרקחת. רצוי לוודא כי החומרים השונים מותרים ומאושרים לשימוש, במיוחד בכל הקשור לילדים.
- בטיולים ובפיקניקים (במיוחד בלילה): רצוי להימרח בחומרים "דוחי יתושים", ללבוש בגדים עם שרוולים ארוכים ולהשתמש בכילות במידת האפשר.

 


הוסף למועדפים
הוסף למועדפים
  הדפס
הדפס
שלח לחבר
שלח לחבר

 
 

או


חיפוש מתקדם

קטגוריות לבחירה

  רפואה כללית
  בריאות האישה והגבר
  בריאות הילד
  עור ורפואה אסתטית
  בריאות הנפש
  תזונה
  סרטן ומחלות דם
  עיניים ואף אוזן גרון
  ניתוחים – כירורגיה
  תרופות
  בריאות הפה והשיניים
  שלד ומפרקים
 

פינת הרופא
 פתח דף בית ללא תשלום
 עדכן את דף הבית שלך
 רוצה לנהל פורום?
 כניסה לפורטל המקצועי
רופא בפוקוס
דר' פונרובסקי ברוך
פסיכיאטריה
דף הבית
הצטרפו לאחרונה
דר' שם טוב יוסף
פרופ' קוטלר משה
דר' קרופניק אירנה
דר' גבריאל חיים
דר' מוזס יורם
 

הרצאות מכנסים

הרצאות נוספות

 
  משוב   מי אנחנו   פתח דף בית אישי   הצהרת משתמש   תנאי שימוש   פרסמו אצלנו IWMS™ inside
Cheap Soccer Cleats Michael Kors Outlet Cheap Soccer Shoes Nike LeBron 11 Cheap Lebron Shoes Isabel Marant Outlet