Breaking News

למה לחיסונים אין שום קשר לשיעורי התמותה

חברי AfD טוענים שיש קשר בין חיסוני קורונה לבין שיעורי התמותה הגבוהים לאחרונה. מומחה מסביר את השגיאות בחשיבה.

ביום שני הופיע דובר מדיניות הבריאות של הקבוצה הפרלמנטרית של AfD, מרטין סיצ’רט, בפני העיתונות והציג ניתוח נתונים של האיגוד הלאומי של רופאי ביטוח בריאות סטטוטוריים (KBV). לפי זה, מהרבעון הראשון של 2021, היו יותר מקרי מוות באופן משמעותי עם סיבות המוות “מוות פתאומי” ו”סיבות מוות אחרות לא מדויקות או לא מוגדרות” ו”מוות תוך פחות מ-24 שעות לאחר הופעת התסמינים, לא אחרת נָקוּב.”

סיכרט נגזר מכך קריאה להשהות את חיסוני הקורונה עד שניתן יהיה לשלול שהעלייה נובעת מכך. הוא גם קרא להערכת המספרים על ידי מכון פול ארליך ומכון רוברט קוך.

“אין קשרים סיבתיים”
ה-KBV הגיב מיד ואמר כי בהתבסס על הנתונים שנמסרו ל-AfD, לא ניתן לקבוע קשרים סיבתיים בין חיסוני Covid-19 לבין מקרי מוות. “מנקודת המבט של KBV, העלייה המוצגת במקרי המוות ברבעונים I-IV 2021 וברבעון I 2022 היא במידה רבה תמותה עודפת הקשורה למגפה”. לדבריו, זה שוב מדגיש את חשיבות החיסון כאמצעי יעיל למניעת מחלות קשות, כולל מקרי מוות. “ללא חיסון, סביר להניח שעודף התמותה היה גבוה בהרבה”.

יום לאחר מכן, ההאשטאג “ploetzlichundunerwartet” הפך למגמה בטוויטר. מכחישי קורונה ומאמיני קונספירציה התבטאו על הקשר בין חיסון לתמותה מוגברת.

אבל מומחים רואים במסקנות בלתי סבירות. ב-t-online, המתמטיקאי קריסטן שניידר מסביר את החשיבה מאחורי זה.

מר שניידר, מתורגם, ה-AfD אומר: חיסונים עלולים להיות קטלניים – ולכן משרת נרטיב של שוורבלר של חיסוני ה-mRNA המרושעים. מה אתה עושה מזה?

קריסטן שניידר: זו שטות, כמובן, ובסופו של דבר נובעת מהפופוליזם של המפלגה, שכנראה לא נרתעת מלחפש את מצביעיה אפילו בזירת מכחישי הקורונה.

עם זאת, בהסתכלות על המספרים, ברור שמהרבעון הראשון של 2021 ניתן לראות עלייה משמעותית בשיעור התמותה. חיסון הביונטק אושר בדצמבר 2020. מכאן, ככל הנראה, אמור להיבנות החיבור.

נכון, החיסונים אושרו בסוף דצמבר 2020 ואז הגיעו אחרי חג המולד. אבל החיסונים היו נדירים מאוד בהתחלה וכך גם תאריכי החיסונים. זה היה נכון עד הרבה לתוך 2021, כך שהאפקט הסטטיסטי לא יכול להשתקף כלל, גם אם לחיסונים הייתה השפעה קטלנית מהירה מאוד.

במקום שכמעט ולא היו מועדי חיסונים ומעט חיסון, חיסון בקושי יכול להיות הסיבה לעלייה במספר מקרי המוות. וברבעון הראשון של 2021, התמותה העודפת הייתה גבוהה, במיוחד בינואר, כאשר מעטים חוסנו. בפברואר ומרץ, כשמבצע החיסונים תפס תאוצה, התמותה הייתה נמוכה יותר מאשר בשנים שלפני המגיפה, כמובן שהדבר הוסתר.

KBV מייחס את העלייה למגיפה …

וזה גם סביר. בגל השני בשנת 2020, הייתה בתחילה נעילה קלה, ואחריה נעילת חג המולד קשה מאמצע דצמבר. אז ראית שאתה צריך לחדד מחדש. אנשים שחולים בקורונה קשים נמצאים בבית החולים מספר שבועות עד שהם מתים. זה מה שהמספרים מבטאים. עודף התמותה בשנת 2021 היה גבוה במיוחד במהלך גלי הקורונה!

ועד היום אנחנו לא ממש יודעים מי בכלל נמצא בבית החולים מחוסן או לא מחוסן.

יש לנו את דליפת הנתונים הזו עד היום, למרבה הצער, כן.

עם זאת, התמותה העודפת נמשכת גם עד היום, למרות שיש לנו שיעורי חיסונים גבוהים יחסית וחלקם מחוסנים בפעם הרביעית.

יעילות חיסון גבוהה אינה אומרת הגנה של 100 אחוז. שום מרכיב פעיל לא יכול להשיג זאת. זו הסיבה שאנשים תמיד ימותו לאחר שנדבקו בקורונה. בנוסף, אסור לשכוח שאנשים שסבלו מזיהומים חמורים של קוביד מצולקים לרוב לכל החיים ונאלצים לסבול חודשים של טיפול מעקב. אם האנשים האלה ימותו, זה לא מופיע כמוות קורונה בסטטיסטיקה. לפיכך, זה לא נכון להסתכל רק על אלה שמתו בצורה חריפה מקוביד; עלינו לזכור גם את ההשלכות.

אבל תמותה עודפת לא קשורה רק למקרי מוות מקורונה, נכון?

אולם לא רק חירום זה מילא תפקיד משמעותי. אנחנו בהחלט רואים כאן גם את ההשפעות של דחיית ניתוחים – למשל, כי המחלקות לטיפול נמרץ היו מלאות. או אפילו מקרי חירום שלא דווחו כמו התקפי לב או שבץ מוחי, שלעתים קרובות לא דווחו מחשש להידבקות בזיהומים בבית החולים. בסופו של דבר, תהיה הערכה של סיבות המוות. אבל אני בספק אם הסטטיסטיקה הזו תהיה כל כך ברורה עד שלא ניתן לפרש אותן שוב לא נכון על ידי מקללי הקורונה.

איך מוכיחים לאנשים כאלה שהחיסון לא קטלני?

אם זה היה, זה היה מורגש באלפי המחקרים שהופיעו על חיסונים ברחבי העולם. למה שחברה תפתח חיסון כל כך מסוכן שחוסן אז מיליארדי פעמים? אתה צריך להירשם לנרטיבים מאוד מופרכים כדי להאמין בזה.

מר שניידר, תודה רבה על הראיון הזה!