Breaking News

ניקוי המעי הגס עם פסיליום: מדריך

ניקוי מעיים עם פסיליום יכול לעזור נגד עצירות או לתמוך בהתפתחות פלורת המעיים. כיצד פועלת היישום של התרופה הצמחית?

הם קושרים מים, מתנפחים וממריצים את פעילות המעיים: מתגי פסיליום פופולריים כדי להפעיל את העיכול. עם זאת, יש גם כמה דברים שכדאי לזכור בעת השימוש בהם.

מהן קליפות פסיליום?
קליפות פסיליום הן שכבות הזרעים של צמח Plantago ovata, השייך לסוג הצמח. במקור מהודו ופקיסטן, הוא מעובד כיום גם במרכז אירופה, מרכז אמריקה ואוסטרליה. על פי מקורו, הוא ידוע גם בשם פסיליום אינדיאני או פלנטיין. הזרעים הזעירים חייבים את שמם לדמיון שלהם לפרעושים.

ניקוי מעיים טבעי: כיצד פועלים זרעי פסיליום?
קליפות זרעי פסיליום מכילות סיבים תזונתיים בלתי ניתנים לעיכול ורירי, כגון הסוכרים גלקטוז ורמנוזה. הריר קושר מים במעי ומתנפח, מגדיל את נפח הצואה וממריץ את פעילות המעיים. בשילוב עם ההשפעה המששלת של השמן הכלול בזרעים, פסיליום הודי פועל באופן טבעי נגד עצירות, ובכך מנקה את המעיים.

השפעת הריפוי של הצמח בשלשולים נובעת גם מהרירית: הם קושרים את עודפי הנוזלים המצויים במעי בזמן שלשול, וגורמים לצואה להידחס.

קליפות פסיליום זמינות בבתי מרקחת, בתי מרקחת ובשווקים אורגניים בצורות שונות:

-כזרעי פסיליום שלמים
-כזרעים טחונים או
-כאבקת קליפת פסיליום

זרעי פסיליום טחונים דק וקליפות פסיליום מתאימים ביותר לניקוי מעיים, מכיוון שהם יכולים להיספג טוב יותר בגוף. למרות שלזרעים השלמים יש ליבה עשירה בחלבון ובשומן, הם עוברים במעיים מהר יותר וכך יש להם פחות זמן להתנפח כראוי. כאשר כותשים את הזרעים, השמן שהם מכילים בורח, מה שהופך את תוכן המעי לחלקלק יותר. בנוסף, הריריים המסייעים לעיכול נמצאים בעיקר בקליפה. אז אם אתה רוצה לעשות ניקוי המעי הגס עם זרעי פסיליום כדי לתמוך בעיכול שלך, כדאי לקנות אבקת פסיליום או לטחון את הזרעים לפני הצריכה באמצעות מטחנת קפה או מכתש.

רכיבים: זרעי פסיליום הם כל כך בריאים
בנוסף לתכולת סיבים גבוהה, לקליפות פסיליום יש עוד הרבה תכונות מקדמות בריאות. הם נטולי גלוטן, מתונים לגוף ולכן נסבלים היטב גם על ידי אנשים עם מחלות מעיים או מעי רגיש. הם אינם מכבידים על המעיים, אלא תומכים בהם בעיכול ומקלים על עצירות.

בנוסף, לפסיליום יש השפעה חיובית על רמות הכולסטרול כאשר הוא נלקח על פני תקופה ארוכה יותר, מכיוון שהוא קושר עודפי כולסטרול במעיים, המופרשים לאחר מכן בצואה. גם חולי סוכרת נהנים מתכונות הפסיליום: הם מבטיחים שסוכר מהמזון ייספג לאט יותר, מה שמוריד את רמות הסוכר בדם ומקל על הלבלב.

קליפות פסיליום יכולות לעזור לרפא ולהפחית תסמינים של המצבים הבאים:

-עצירות, שלשולים וגזים.
-תסמונת מעי רגיז
-טְחוֹרִים
-סדקים אנאליים
-עלייה ברמות הכולסטרול
-עלייה ברמות הסוכר בדם (סוכרת)

זרעי פסיליום הם גם ניטרליים בטעמם ודלים בקלוריות וניתן להשתמש בהם באופן אידיאלי במוזלי, יוגורט, שייקים או לחם. בשל יכולת הנפיחות שלהם, זרעי פסיליום מספקים תחושת שובע ארוכה יותר ולכן יכולים לסייע גם בירידה במשקל.

צריכה ומינון של קליפות פסיליום
אם אתה רוצה לנקות את המעיים שלך עם זרעי פסיליום, זה תלוי בשימוש הנכון ובמינון: עדיף לערבב כפית אחת של אבקת פסיליום (או שתי כפיות של זרעי פסיליום שלמים) לכ-100 מ”ל מים פעמיים ביום. שתו את הנוזל במהירות לפני שזרעי הפסיליום מתנפחים ויוצר חומר דמוי ריר. שתו כוס נוספת גדולה של מים מיד לאחר מכן ולפחות שני ליטר נוזלים לאורך היום.

להשפעה מיטבית, מומלץ ליטול את הפסיליום 30 עד 60 דקות לפני הארוחה או שעתיים לאחר מכן. ההשפעה המששלת מתרחשת יומיים עד שלושה לאחר השימוש, תלוי בפעילות המעיים. קח מקסימום 40 גרם (שמונה כפיות) של התרופה הביתית ליום.

סיכונים ותופעות לוואי: מתי אסור ליטול קליפות פסיליום?
אם לא שותים מספיק במהלך ניקוי המעי עם פסיליום, קיים סיכון שהריר יתנפח לא מספיק וידבק לדופן המעי, מה שעלול להוביל לעצירות ובמקרה הרע לחסימת מעיים. לכן, אנשים שמוגבלים לשתות עקב מצב לב או כליות צריכים להימנע מצורה זו של ניקוי מעיים. במקרה של חסימת מעיים קודמת, דלקת חריפה באזור הקיבה והמעיים וכן היצרות של הוושט, המעיים או הקיבה, יש להימנע בדחיפות משימוש בו.

במקרים מסוימים, השפעת הנפיחות של פסיליום עלולה לגרום גם לנפיחות, כאבי בטן או גזים. לחלק מהאנשים יש גם תגובות אלרגיות לצורת האבקה של פסיליום הודי.

אם אתה צריך ליטול תרופות – זה כולל גלולות למניעת הריון – עשה זאת 30 עד 60 דקות לפני השימוש. הסיבה לכך היא שנטילת פסיליום עלולה להפריע לספיגת התרופות דרך המעיים. הקפד לדבר עם הרופא או הרוקח שלך לפני ניקוי המעיים שלך עם פסיליום.

משך: כמה זמן כדאי להשתמש בקליפות פסיליום?
בשל תכונותיהם החיוביות והסבילות הטובה, זרעי פסיליום מתאימים לשימוש ממושך וניתן לצרוך אותם מדי יום ללא בעיות. יש להם השפעה עדינה מאוד ובניגוד למלח של גלאובר, למשל – לא מייצרים שום אפקט התרגלות.

מי שרוצה לבצע שיקום מעי יכול ליטול מינון של עד 40 גרם פסיליום המפוזר לאורך היום עם צריכת נוזלים מתאימה. משך ריפוי כזה תלוי בגיל, אורח חיים, מצב גופני וחומרת התלונות ויכול להשתנות בין שבועיים למספר חודשים.

שיקום מעיים עם פסיליום: מתי זה מועיל?
המעי אחראי במידה רבה לבריאות הגוף כולו. חיים בו כ-100 טריליון חיידקים, היוצרים יחד את פלורת המעיים – המכונה גם המיקרוביום – ומפרקים מזון, מרחיקים פתוגנים ומייצרים ויטמינים חשובים.

מחלות במערכת העיכול, תזונה לא מאוזנת או טיפול באנטיביוטיקה עלולים להוציא את פלורת המעיים מאיזון. יותר חיידקים “רעים” מתנחלים ומטבולים מזון בצורה פחות יעילה. העיכול הופך איטי ורעלנים וחיידקים לא רצויים מופקדים על דפנות המעי, ומפריעים לספיגת חומרי הזנה. התוצאה יכולה להיות בעיות עיכול קבועות, עור מוכתם, כאבי ראש, עייפות ואלרגיות.

במקרה זה, ניקוי המעי הגס יכול לעזור להיפטר מהמעיים מהצטברות ולבנות מחדש את פלורת המעיים. קליפות פסיליום ופסיליום הן תרופה ביתית בשימוש תדיר בהקשר של תרופה כזו לשיקום מעיים.

פסיליום וחימר מינרלי: שילוב יעיל
כחלק מניקוי המעי הגס, פסיליום נלקח לעתים קרובות בשילוב עם חימר מרפא, מכיוון שהם משלימים זה את זה בצורה מושלמת. החימר המרפא קושר את המוצרים המטבוליים, הרעלים והחיידקים המזיקים המומסים על ידי פסיליום במעי, אשר מופרשים לאחר מכן עם הצואה.

ככלל, נעשה שימוש באדמה המינרלית בנטוניט או זאוליט. הם זמינים כאבקה, גרגירים או כמוסות בבתי מרקחת, בתי מרקחת וחנויות טבע וסופרמרקטים. כל שעליך לעשות הוא לערבב כפית אחת של אבקת קליפת פסיליום וכפית אחת של חימר מרפא עם 300-400 מ”ל מים. עדיף לקחת את שייק החימר המינרלי פסיליום בבוקר ישירות לאחר הקימה כשעה לפני ארוחת הבוקר ואת השייק השני שעה לפני ארוחת הערב. לחילופין, שתו אותו שעתיים לאחר הארוחות.

חלופות: זרעי פשתן וזרעי צ’יה
לזרעי פשתן ולזרעי צ’יה השפעה דומה לפסיליום. הם עשירים בסיבים בלתי ניתנים לעיכול, המגדילים את נפח הצואה וממריצים את פעילות המעיים. כל שלושת חומרי הנפיחות שימושיים באותה מידה לשמירה על בריאות המעיים. ניתן לשלבם בתזונה היומית כמרכיב במוזלי, יוגורט ולחם או כתחליף ביצה לאפייה.

למרות שלזרעי פסיליום יש ערך תזונתי נמוך יותר מזרעי פשתן וצ’יה, יש להם את יכולת ההתפחה הגדולה ביותר. יש להם מדד נפיחות של מעל 40, כלומר הם יכולים לקשור כמות גדולה במיוחד של מים ובכך להגדיל את נפחם בפקטור של 40. לשם השוואה, זרעי פשתן יכולים לקשור רק פי 4 מים. לכן זרעי פסיליום מתאימים ביותר לניקוי מעיים טבעי.